Podobno nie da się płacić okiem, a my udowodniliśmy, że to możliwe, a płatności jednym spojrzeniem są nie tylko szybkie, ale i bardzo bezpieczne. Podobno nie da się prosto i krótko opowiadać o nowych technologiach, finansach i start-upie o globalnym zasięgu, a my podjęliśmy się tej próby i przygotowaliśmy specjalnie dla Państwa ten skondensowany Raport w formie podsumowania Pilotażu PayEye 1.0. To swoiste podsumowanie naszej pracy, którą rozpoczęliśmy w 2018 roku. To szersze spojrzenie na branżę i rynek, który rozwija się w zawrotnym tempie. To również dobra okazja do pochwalenia się innowacyjnym pomysłem, który możemy realizować ze wsparciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. To wreszcie próba pokazania, że nowatorskie pomysły, odważne plany da się budować i realizować w Polsce, na Dolnym Śląsku we Wrocławiu, a później trafić z nimi na globalny rynek. Ciekawi? Życzymy dobrej lektury!
Jesteśmy fintechem z Wrocławia, który jako pierwszy na świecie wdrożył komercyjnie system potwierdzania płatności z wykorzystaniem biometrii – za pomocą tęczówki oka. Stworzyliśmy cały autorski ekosystem, który składał się z urządzeń płatniczych eyePOS 1.0, innowacyjnego portfela elektronicznego dla użytkowników oraz algorytmów przetwarzających tęczówkę oka na wzorzec biometryczny (PayEye kod), służący do identyfikacji użytkownika podczas dokonywania płatności. W pierwszej kolejności usługę udostępniliśmy we Wrocławiu, ale nasze rozwiązanie znane jest zarówno w całym kraju jak i na świecie. Nie przez przypadek płatności okiem zostały wprowadzone pilotażowo w miejscu, z którego pochodzimy – chcieliśmy dać możliwość mieszkańcom naszego miasta w pierwszej kolejności swobodnego przetestowania usługi w skupionych wokół nich punktach. Dzięki temu również to do Wrocławia właśnie zjeżdżali dziennikarze z całego kraju, aby przetestować rozwiązanie i zapłacić okiem.
Pierwsi na świecie przeprowadziliśmy komercyjną transakcję opartą o biometrię tęczówki oka
w aż 150 punktach umożliwiliśmy płacenie okiem
Zrekrutowaliśmy ponad 2 tys. użytkowników
Nasi klienci zrealizowali blisko 10 tys. transakcji
W pierwszej kolejności opracowaliśmy terminal płatniczy eyePOS 1.0, wspierający płatności biometryczne z wykorzystaniem tęczówki oka oraz portfel elektroniczny, w którym użytkownik mógł śledzić stan swojego konta, jak i historię zakupową w przeglądarce internetowej. Pierwsza część pilotażu z wykorzystaniem terminala eyePOS 1.0 obejmowała ponad 150 punktów we Wrocławiu i jego okolicy, gdzie użytkownicy po założeniu konta i utworzeniu wzorca biometrycznego mogli dokonać płatności okiem.
W początkowym etapie pilotażu PayEye 1.0 rejestracji do usługi PayEye można było dokonać wyłącznie z poziomu strony internetowej www.payeye.com – zakładając konto, podając swoje dane oraz robiąc przelew weryfikacyjny. Po rejestracji niezbędne było zasilenie rachunku przelewem tradycyjnym oraz utworzenie wzorca tęczówki oka u jednego z Partnerów PayEye.
7 kwietnia 2021 r. znacznie uprościliśmy proces rejestracji, wprowadzając aplikację PayEye 1.0, dzięki której Użytkownicy mogli jeszcze szybciej i wygodniej dołączyć do grona płacących okiem. Wystarczyło pobrać bezpłatną aplikację PayEye 1.0 na swój telefon, wprowadzić dane i zrobić zdjęcie dowodu osobistego. Przed pierwszą płatnością również niezbędne było zasilenie konta i utworzenie wzorca, ale trwało to znacznie krócej, ponieważ w aplikacji pojawiła się możliwość doładowania konta blikiem oraz szybkim przelewem. Z poziomu telefonu Użytkownicy mogli sprawdzić stan konta, szczegóły i historię transakcji oraz miejsca, w których można było zapłacić okiem. Aplikacja PayEye 1.0 udostępniona została w sklepach App Store, Google Play oraz Huawei AppGallery.
Rozumiemy, że świat nowych technologii, cyberbezpieczeństwa i innowacyjnych rozwiązań może być skomplikowany, dlatego staramy się go upraszczać. Organizujemy webinary, konferencje, panele dyskusyjne. Bierzemy udział w dziesiątkach kongresów i spotkań związanych z tym, czym się zajmujemy. Stawiamy również na otwartą, proaktywną komunikację ze społeczeństwem, a nasze kanały w mediach społecznościowych, a także relacje w mediach tradycyjnych i internetowych obiegły niemal całą kulę ziemską. Robimy to dlatego, że chcemy ułatwiać dostęp do informacji i sprawić, by spotkania z nowymi technologiami były przyjemne.
Biometria, jako dział nauk informatycznych, to blisko związana z biologią dziedzina, obejmująca zbiór metod pozwalających na identyfikację lub potwierdzenie tożsamości człowieka z wykorzystaniem jego cech biologicznych – czy to cech anatomicznych, czy cech zachowania.
Wykorzystując doświadczenie z wielu dziedzin matematyki i informatyki, takich jak teoria informacji, statystyka i przetwarzanie obrazów, eksperci są w stanie stworzyć algorytmy, które z wysokim prawdopodobieństwem będą w stanie bezbłędnie zidentyfikować daną osobę wśród dużych populacji. W obecnych czasach szybkie i dokładne potwierdzanie tożsamości jest kluczowe dla sprawnej realizacji wielu usług.
Jednocześnie mierzymy się z licznymi zagrożeniami, takimi jak ryzyko kradzieży tożsamości i dokumentów, konieczność pamiętania wielu skomplikowanych haseł, PIN-ów, czy noszenia identyfikatorów. Biometria, dzięki której to nasze własne cechy biologiczne mogą być zarówno identyfikatorem, jak i hasłem staje się naturalną odpowiedzią na te wyzwania. Nie ma przyszłości usług cyfrowych bez biometrii.