fbpx

Bezpieczeństwo

BEZPIECZNIE Z PAYEYE

Profesjonalnie i poważnie dbamy o Twoje środki każdego dnia. Ochrona i bezpieczeństwo są dla nas bardzo ważne dlatego przygotowaliśmy zestaw 10 porad i zasad użytkowania konta, które pomogą Ci bezpiecznie korzystać z PayEye.

1. Zabezpiecz komputer i telefon

Wszystkie urządzenia, za pośrednictwem których korzystasz z konta PayEye powinny być prawidłowo chronione przez:

 1. oprogramowanie, legalne i regularnie aktualizowane;
 2. program antywirusowy, zabezpieczający urządzenie przed wirusami;
 3. firewall (zapora sieciowa) służący do ochrony przed zewnętrznymi atakami;

2. Nie otwieraj podejrzanych e-maili i załączników

Wiadomości i pliki z nieznanych źródeł to potencjalne zagrożenie nie tylko dla Twojego urządzenia, ale przede wszystkim dla kont w tym PayEye, dlatego jeśli masz wątpliwości co do pochodzenia e-maila, natychmiast go usuń.

3. Płać w Internecie tylko z wykorzystaniem „zaufanych urządzeń”

Nie dokonuj płatności internetowych z urządzeń, które nie należą do Ciebie.

4. Sprawdź zabezpieczenia strony

 1. Podczas logowania do konta PayEye, zwróć uwagę na szyfrowanie połączenia i certyfikat bezpieczeństwa. Połączenia szyfrowane rozpoznasz po symbolu kłódki w pasku adresu przeglądarki oraz „https” na początku adresu do strony logowania. Certyfikat potwierdza, że strona jest zaufana. Możesz to sprawdzić, klikając na kłódkę obok adresu witryny.

5. Wyloguj się po zakończeniu aktywności na koncie payeye

 1. Jeśli zakończyłeś aktywności na koncie PayEye i nie wykonujesz już żadnych operacji, każdorazowo powinieneś się z niego wylogować.

6. Stwórz silne, unikalne hasło

 1. Hasło do konta PayEye musi spełniać kryteria bezpieczeństwa i powinno być;

 1. długie (przynajmniej 10 znaków),
 2. składającesię z wielkich i małych liter,
 3. posiadające co najmniej jednącyfrę,
 4. zawierające znak specjalny (np. !,@,%),

Twoje hasło nie powinno być zbyt proste i tożsame z tym , którego używasz przy innych okazjach. Hasła nie należy nigdzie zapisywać.

7. Weryfikuj kody SMS

 1. Pamiętaj, aby dokładnie czytać SMS-y i sprawdzać, czy informacje w wiadomości zgadzają się z czynnością, którą wykonujesz.

8. Korzystaj z bezpiecznych sieci WI-FI

 1. Otwarte sieci bezprzewodowe są zwykle darmowe, jednak logowanie się do konta PayEye, kiedy jesteś podłączony do takiej sieci, to spore ryzyko. Łatwiejszy dostęp i brak zabezpieczeń często zachęta dla hakerów.

9. Chroń swoje dane osobowe

 1. Uważaj komu podajesz swój adres, telefon czy numer dowodu osobistego. Pewnie działasz w dobrej wierze, ale przestępcy, posługując się takimi informacjami, mogą podjąć działania na Twoją szkodę. Pamiętaj, że każde dane można wykorzystać, dlatego zwróć uwagę m.in. na dokumenty, które wyrzucasz: niepotrzebne rachunki, faktury, pisma itd.

10. Nie ujawniaj danych logowania do konta PayEye w żadnym kanale komunikacji

 1. To bardzo ważna zasada, bo PayEye nigdy nie prosi Cię o login i hasło do konta ani telefonicznie, ani mailowo. W trosce o własne bezpieczeństwo, nie udostępniaj nikomu danych do logowania.

Masz wątpliwości? Skontaktuj się z PayEye!

 1. Jeśli zdarzy się, że korzystając z Internetu i konta PayEye coś Cię zaniepokoi – np. pojawia się dziwna wiadomość SMS, e-mail czy komunikat na ekranie komputera skontaktuj się z nami, w celu weryfikacji.

Nasze Centrum Obsługi Klienta, działa od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-18.00,
mail: kontakt@payeye.com,
tel. +48 694 082 248, 71 738 19 16

PYTANIA I ODPOWIEDZI NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA USŁUG PAYEYE

Czy płacenie okiem jest bezpieczne?

Oczywiście - badania potwierdzają,że tęczówka jest najbezpieczniejszą biometryczną metodą identyfikacji użytkownika. Każda tęczówka jest inna, lewa tęczówka różni się od prawej. Na podstawie tęczówek możliwe jest rozróżnianie bliźniąt jednojajowych. Nasz autorski system płatności oparty jest na unikalnym wzorcu tęczówki oka ludzkiego, która dzięki swoim cechom osobowym zwiększa bezpieczeństwo transakcji, a na tym, jako twórcom ekosystemu PayEye, zależy nam najbardziej. Nie przetrzymujemy obrazu tęczówki w żadnym z elementów naszej infrastruktury. Tworzymy wzorce numeryczne, które są generowane w czasie rzeczywistym na podstawie unikatowego obrazu tęczówki. Tęczówki nie można więc podrobić, dlatego płacenie okiem jest całkowicie bezpieczne.

Czy płacenie okiem przy użyciu urządzenia eyepos jest bezpieczne?

Bez wątpienia - urządzenie płatnicze eyepos posiada wszelkie niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa takie jak PCI PTS, EMVco Level 1 i Level 2, PayeWave, PayPas oraz TQM. Aby je uzyskać, urządzenia poddawane są bardzo rygorystycznym testom. Przyznanie tych certyfikatów gwarantuje, że eyepos oferuje najwyższy poziom bezpieczeństwapłatności.

Czy moje pieniądze i wykonywane z ich użyciem operacje na koncie payeye są bezpieczne?

Pewnie - o bezpieczeństwo Twoich pieniędzy dbamy z najwyższą starannością. Posiadamy status małej instytucji płatniczej o numerze MIP42/2019. Działamy w ramach rynku regulowanego i jesteśmy objęci nadzorem KNF.

Czy można odczytać oko z dużej odległości i tym samym bez mojej wiedzy zrealizować płatność?

Nie można - kamery, w które wyposażone jest nasze urządzenie płatnicze eyepos, zdefiniowane są na odczyt tęczówek oczu z odległości około 25 cm. Niemożliwe jest więc, by ktoś z dużej odległości zrealizował płatność bez Twojej wiedzy. Dodatkowo sam możesz zdefiniować limit transakcyjny, co stanowi dodatkowy element bezpieczeństwa dla Ciebie i Twoich pieniędzy.

Czy jest możliwe wejście w posiadanie zdjęcia lub wzorca mojego oka i dzięki temu zrealizować płatność?

Nie jest możliwe - zrealizowanie takiej płatności nie jest możliwe i to z kilku powodów. Nie przetrzymujemy danych biometrycznych w postaci zdjęć w żadnym z elementów naszej infrastruktury. Tworzymy wzorce numeryczne, które są generowane w czasie rzeczywistym na podstawie unikatowego obrazu tęczówki. Nie mamy więc nigdzie do czynienia ze zdjęciami oka, które mogą być ponownie wykorzystane przez kogoś innego. Co więcej, odwrócenie procesu, czyli uzyskanie zdjęcia oka z wzorca numerycznego, jest niemożliwe. Po wygenerowaniu wzorca dane są przesyłane pomiędzy urządzeniami a infrastrukturą zawsze szyfrowanym połączeniem, co stanowi kolejny poziom bezpieczeństwa. Finalnie, wzorce numeryczne umieszczone w bazie danych PayEye, nigdy jej nie opuszczają, ponieważ wszystkie identyfikacje odbywają się na serwerze w zamkniętej sieci, a sama baza jest również szyfrowana.

By nastąpiła identyfikacja użytkownika i potwierdzenie transakcji niezbędne jest porównanie wzorca biometrycznego oka (payeye kod) ze wzorcem podstawowym, czyli Twoimi prawdziwymi oczami. To oznacza, że możesz spać spokojnie, bo nikt poza Tobą nie jest w stanie potwierdzić płatności realizowanej z Twojego konta PayEye.

Czy korzystanie z soczewek lub okularów ma wpływ na bezpieczeństwo płatności?

Nie ma wpływu bo płatności mogą być potwierdzane zarówno w soczewkach jak i okularach korekcyjnych. Korzystanie z nich nie wpływa na bezpieczeństwo płatności.

Jak payeye dba o bezpieczeństwo moich danych osobowych?

Dba rzetelnie i profesjonalnie - dane osobowe przetwarzane są z najwyższą troską o ich bezpieczeństwo przy zastosowaniu wszelkich organizacyjnych oraz technicznych środków zgodnych z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych). Spełniamy więc rygorystyczne normy prawne.

Co powinienem zrobić, jeśli podejrzewam, że doszło do oszustwa?

Skontaktuj się z nami - zadzwoń jak najszybciej do naszego Centrum Obsługi Klienta PayEye, które działa od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-18.00, mail: kontakt@payeye.com, tel. +48 694 082 248, 71 738 19 16.

Czy są inne sytuacje, które powinny wzbudzić moje podejrzenia?

Skontaktuj się z nami zawsze, gdy;

 1. przypuszczasz, że ktoś miał dostęp do Twojego konta payeye;
 2. ktoś prosił Cię o Twoje dane do logowania do konta payeye lub inne poufne dane;
 3. stwierdzisz, że doszło do nieuprawnionej transakcji z Twojego konta payeye;
 4. zauważysz, że nasza strona ma nietypowy wygląd lub serwis działa inaczej niż zwykle;
 5. otworzysz link i podasz dane na stronie, która była podobna do payeye;
 6. odbierzesz niepokojący telefon, od osoby która podawała się za pracownika PayEye;
 7. otrzymasz sms z kodem o transakcji, a nie wykonujesz żadnej operacji na swoim koncie payeye;
 8. otrzymasz niepokojącego maila z adresu, który jest podobny do adresu PayEye, w szczególności,jeśli zawiera podejrzany załącznik;
 9. ktoś przetwarza Twoje dane osobowe, powołując się na pozyskanie ich od PayEye, a nie ma go na liście podmiotów, którym przekazujemy Twoje dane osobowe.